Subregion koniński chce postawić na wodór – źródło energii przyszłości!
Już 12 grudnia w Koninie odbędzie się konferencja „Transformacja gospodarcza subregionu konińskiego – kierunek wodór”. Na spotkanie zaprasza Komisja Europejska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Skąd pomysł zorganizowania konferencji, której centralnym punktem będzie wodór? Zdaniem organizatorów, już dzisiaj warto myśleć przyszłości, a ta bez wątpienie należy do czystych źródeł energii. Tymczasem subregion koniński stoi przed koniecznością przebudowy swojego potencjału gospodarczego opartego dotychczas na węglu brunatnym i tradycyjnej energetyce. – Poszukiwanie alternatywnych i czystych źródeł energii oraz technologii nowych generacji powoduje, że dostrzegamy rosnące znaczenie wodoru, który może stać się ważnym impulsem dla rozwoju gospodarki regionu. To nie tylko energooszczędne autobusy wodorowe w komunikacji miejskiej, lecz także wykorzystanie wodoru jako nośnika energii w przemyśle, a w perspektywie również w gospodarstwach domowych – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, jednego z organizatorów spotkania.
Podjęcie wielokierunkowych działań na rzecz realizacji wizji regionu opartego na wodorze dla wzmocnienia konkurencyjności gospodarki, wynika z realizacji przyjętych przez Polskę zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz konieczności zapewnienia dywersyfikacji źródeł energii. Energia produkowana z wodoru należy do jednej z najczystszych, a jednocześnie jest niewyczerpywalna, podobnie jak energia ze źródeł odnawialnych czy energia jądrowa. Przykładem tych działań będzie m.in. budowa Konińskiej Doliny Energetycznej, opartej na technologiach nowych generacji, która przyczyni się w przyszłości do podniesienia dynamiki rozwoju gospodarczego subregionu.
Dlaczego właśnie subregion koniński?
Subregion koniński to typowy subregion górniczy w procesie transformacji. Dominująca rola tradycyjnej energetyki opartej na węglu brunatnym w rozwoju gospodarczym przechodzi do historii. – Poszukujemy nowych rozwiązań, które pozwolą wykorzystać lokalny potencjał, jak również istniejącą infrastrukturę dla podniesienia konkurencyjności subregionu w skali kraju, a może również w skali europejskiej. Pozwoli to na wykreowaniu nowego modelu zatrudnienia ludności czynnej zawodowo – przekonują organizatorzy.
Wielkopolska staje się liderem nowoczesnych technologii energetycznych, jednakże ich wdrożenie jest nierównomierne w skali całego regionu. Innowacyjne rozwiązania w produkcji energii z odnawialnych źródeł – fotowoltaika, wiatr oraz wodór – stanowią dla subregionu konińskiego alternatywę rozwoju z wykorzystaniem dostępnej już infrastruktury oraz wiedzy i doświadczenia lokalnych kadr.
Zbudowanie platformy: świata biznesu i nauki
Ważnym elementem rozwoju subregionu jest budowa ekosystemu innowacyjnych firm, startup’ów i instytucji naukowych zebranych wokół technologii opartych na wodorze. Rolą samorządu jest tworzenie warunków do efektywnego wykorzystania lokalnego potencjału oraz zasobów, które pozwolą wzmacniać konkurencyjność naszego regionu. To także stymulacja środowiska naukowego w rozwiązywaniu wyzwań technologicznych, procesowych wspomagających wzrost konkurencyjności naszych firm.
Obecność na konferencji przedstawicieli międzynarodowego biznesu, zainteresowanych rozwojem lokalnych firm w oparciu o nowoczesne technologie sprzyja realizacji tego wyzwania i kreuje szanse niedostępne dotychczas, mogące wznieść lokalne biznesy na poziom międzynarodowy.
Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny: http://h2konin.pl/