Ponad 11 mln osób pracuje nad wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych
Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) w 2018 r. jedenaście milionów osób znalazło zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródłach energii na całym świecie.
To wyraźny wzrost w porównaniu z 2017 rokiem (10,3 mln osób zatrudnionych w sektorze). Wynika on z tego, że coraz więcej krajów wytwarza, handluje i instaluje technologie dedykowane dla energii odnawialnej. Najnowszy raport Renewable Energy and Jobs – Annual Review stwierdza, że miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej wzrosły do najwyższego poziomu pomimo wolniejszego wzrostu na kluczowych rynkach energii odnawialnej, w tym w Chinach.
Ciągły wzrost sektora “zielonej energii” to także ważny sygnał dla elektromobilności
Jednym bowiem z głównych zarzutów dotyczących używania m. in. samochodów elektrycznych jest ich cykl życia, który często naznaczony jest sporą emisją CO₂. W Polsce najczęściej sceptycy podnoszą kwestie, że prąd dostarczany „elektrykom” płynie prosto z …kopalni.
Tymczasem wygląda na to, że taki stan rzeczy prędzej czy później się zmieni, a przesiadka na zero lub niskoemisyjne środki transportu jest nieunikniona
Dywersyfikacja łańcucha dostaw energii odnawialnej coraz bardziej poszerza zasięg geograficzny sektora. Do tej pory branże energii odnawialnej pozostawały stosunkowo skoncentrowane na kilku głównych rynkach, takich jak Chiny, Stany Zjednoczone i Unia Europejska. W coraz większym stopniu kraje Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej pojawiły się obok Chin jako kluczowi eksporterzy paneli fotowoltaicznych (PV). Kraje, w tym Malezja, Tajlandia i Wietnam, były odpowiedzialne za większy udział wzrostu liczby miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej w ubiegłym roku, co pozwoliło Azji utrzymać 60-procentowy udział miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej na całym świecie.
Ukraina zaczyna stawiać na “zieloną energię”
Jeśli chodzi o rynki europejskie, które mogą najbardziej interesować polskiego konsumenta „czystej energii” to warto zwrócić uwagę na Ukrainę. Nasz sąsiad, który posiada ogromny potencjał w tym względzie zaczął wyraźnie stawiać na energię odnawialną. Jednym z efektów jest choćby niedawno powstały wewnętrzny rynek „zielonej energii”, gdzie handluje się choćby biomasą pochodzenia roślinnego.
– Poza celami klimatycznymi, rządy priorytetowo traktują odnawialne źródła energii jako siłę napędową niskoemisyjnego wzrostu gospodarczego, uznając liczne możliwości zatrudnienia wynikające z przejścia na odnawialne źródła energii – powiedział Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA. – Źródła odnawialne dostarczają wszystkich głównych filarów zrównoważonego rozwoju – środowiskowego, gospodarczego i społecznego. W miarę jak globalna transformacja energetyczna nabiera tempa, ten wymiar zatrudnienia wzmacnia społeczny aspekt zrównoważonego rozwoju i stanowi kolejny powód, dla którego kraje zobowiązują się do korzystania ze źródeł odnawialnych.
Fotowoltaika (PV) i wiatr pozostają najbardziej dynamicznymi ze wszystkich gałęzi energii odnawialnej
Odpowiadając za jedną trzecią całkowitego przepływu energii ze źródeł odnawialnych, ogniwa fotowoltaiczne zachowują najwyższe miejsce w 2018 r., wyprzedzając biopaliwa ciekłe, energię wodną i energię wiatrową. Pod względem geograficznym Azja generuje ponad trzy miliony miejsc pracy w sektorze fotowoltaicznym. To prawie dziewięć dziesiątych globalnej liczby zatrudnionych.
Zatrudnienie według technologii – 2019
Spora część inwestycji przemysłu wiatrowego nadal występuje na lądzie i jest odpowiedzialna za większość 1,2 mln miejsc pracy w sektorze. Same Chiny „odpowiadają” za 44 procent światowego zatrudnienia w branży wiatrowej. Kolejne są Niemcy i Stany Zjednoczone. Wiatr przybrzeżny może być szczególnie atrakcyjną opcją dla zwiększenia mocy krajowych i wykorzystania synergii z przemysłem naftowym i gazowym.
Najważniejsze miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej:
- Przemysł fotowoltaiczny zachowuje najwyższe miejsce, z jedną trzecią zatrudnionych w sektorze energii odnawialnej. W 2018 r. zatrudnienie w sektorze PV wzrosło w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i Brazylii. W tym czasie nieco zmalał rynek pracy w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Unia Europejskiej.
- Rosnąca produkcja zwiększyła liczbę osób zatrudnionych w biopaliwach o 6% do 2,1 mln. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że takie kraje, czy obszary jak Brazylia, Kolumbia i Azja Południowo-Wschodnia mają łańcuchy dostaw, wymagające dużego nakładu pracy. Tu także największa jest „szara strefa” w obszarze zatrudnienia. Podobne operacje w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej są znacznie bardziej zmechanizowane.
- Rynek pracy w energetyce wiatrowej obsługuje 1,2 miliona osób. Dominują projekty lądowe, ale segment offshore zyskuje na sile. Zwłaszcza, że może opierać się na wiedzy i infrastrukturze w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu na morzu.
- Energia wodna ma największą zainstalowaną moc wszystkich źródeł odnawialnych. Jednak w tym momencie jego wzrost jest stosunkowo powolny. Sektor zatrudnia bezpośrednio 2,1 miliona osób, z których trzy czwarte prowadzi działalność i konserwację.
źródło: IRENA
zdj. materiały CPMG