W Hiszpanii powstanie sieć 4000 ultraszybkich ładowarek
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Zunder, niezależny operator ultraszybkiej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Hiszpanii, podpisały umowę na pożyczkę w wysokości 40 mln euro. Zostanie ona przeznaczona na sfinansowanie instalacji szybkiej i ultraszybkiej sieci ładowania wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) w Hiszpanii. Projekt jest zgodny z polityką UE w zakresie zrównoważonego transportu i mobilności niskoemisyjnej.
Finansowanie przeznaczone zostanie na ultraszybką sieć ładowania pojazdów elektrycznych, ze szczególnym uwzględnieniem transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Pożyczka EBI w wysokości niejako „napędzi” plan rozwoju sieci ładowania Zundera i przyspieszy elektryfikację transportu drogowego w Hiszpanii. Działania mają pomóc uniknąć około 1 mln ton emisji dwutlenku węgla2 emisji w latach 2023–2031. Wszystko to wchodzi w zakres celów UE, takich jak dekarbonizacja, zrównoważony transport i rozwój infrastruktury TEN-T.
– Cieszymy się, że możemy połączyć siły z firmą Zunder w projekcie promującym mobilność elektryczną w Hiszpanii. Inwestowanie w infrastrukturę ułatwiającą elektromobilność otworzy drogę pojazdom elektrycznym i pomoże w dekarbonizacji transportu, jednego z sektorów o najwyższej emisji gazów cieplarnianych – powiedział wiceprezes EBI Ricardo Mourinho Félix.
Plan Zundera obejmuje budowę ponad 4 000 ultraszybkich punktów ładowania w Europie Południowej. Większość ładowarek zostanie zainstalowana w regionach UE, gdzie produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca jest niższy od średniej UE, takich jak Kastylia i León. To tutaj znajduje się siedziba Zundera. Operacja ta pokazuje zaangażowanie EBI w priorytetowe traktowanie projektów w tych regionach Hiszpanii i Europy, przyczyniając się do realizacji celów spójności i rozwoju regionalnego.
– Tego rodzaju inicjatywy na dużą skalę są dokładnie tym, co przewidywaliśmy, gdy włączyliśmy do naszej strategii na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności ambicję posiadania co najmniej miliona publicznych punktów ładowania na naszych drogach do 2025 r. Dążymy do przyspieszenia przejścia na zrównoważoną mobilność i dążymy do zwiększenia inwestycji nie tylko za pośrednictwem instrumentu “Łącząc Europę”, ale także z EBI za pośrednictwem Programu InvestEU – powiedziała europejska Komisarz ds. transportu Adina Vălean.
Przypomnijmy, że już w 2016 r. Europejski Bank Inwestycyjny i Komisja Europejska uruchomiły instrument na rzecz zrównoważonego transportu. Ma to na celu promowanie czystszych technologii napędów pojazdów transportowych i budowę kluczowej infrastruktury potrzebnej do ich obsługi, takiej jak urządzenia do ładowania i tankowania. W ramach tego programu Bank sfinansował 15 000 pojazdów elektrycznych i hybrydowych w różnych krajach europejskich, czystsze autobusy we Francji i Holandii oraz instalację tysięcy stacji ładowania pojazdów elektrycznych we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji, a ostatnio udzielił pożyczki Grecji i teraz Hiszpanii.
Teraz czekamy na podobna inicjatywę na rzecz Polski, gdzie sieć ładowania w zasadzie jest dopiero na etapie powstawania. Tym samym jako cały kraj kwalifikujemy się jako region wymagający wsparcia w celu „wyrównania” szans i tempa rozwoju e mobilności.
Źródło: eib.org