659 mln euro rządowego wsparcia we Francji zatwierdzone przez KE
Komisja Europejska zatwierdziła wsparcie francuskiego rządu gigantyczną kwotą 659 mln euro rodzimego projektu z obszaru emobilności. Chodzi o inwestycje firmy Verkor,która będzie kontynuować planowany projekt badawczy i docelową produkcję innowacyjnych baterii do aut elektrycznych.
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła francuski środek o wartości 659 mln euro na wsparcie Verkor dotyczący badań i opracowywania nowych procesów produkcyjnych akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Jak czytamy w komunikacje „środek przyczyni się do osiągnięcia celów strategicznych Europejskiego Zielonego ładu i strategii UE w zakresie baterii.
Francja powiadomiła wcześniej Komisję o swoim planie wspierania projektu badawczo-rozwojowego firmy Verkor.
– Te 659 mln euro umożliwia Francji wspieranie projektu badawczo-rozwojowego Verkor w zakresie innowacyjnych procesów produkcyjnych akumulatorów litowo-jonowych, przy jednoczesnym ograniczeniu zakłóceń konkurencji. Jest to kolejny projekt, który przyczyni się do wspierania innowacyjnego łańcucha wartości akumulatorów dla pojazdów elektrycznych w Europie – podsumował komisarz Didier Reynders, odpowiedzialny za politykę konkurencji.
Wsparcie będzie miało formę bezpośredniej dotacji w wysokości do 659 mln euro, która obejmie projekt badawczo-rozwojowy do końca 2026 r. W jego ramach projektu Verkor skupi się na następujących aspektach:
– automatyzacji produkcji elektrod i tworzenia się akumulatorów poprzez cyfryzację procesów;
– wzmacnianie technik recyklingu;
– odzyskiwanie materiałów;
– zaprojektowanie innowacyjnej linii produkcyjnej pilotażowej, która utoruje drogę do produkcji akumulatorów na dużą skalę.
Verkor zobowiązał się do aktywnego dzielenia się wiedzą techniczną zdobytą dzięki projektowi z przemysłem i środowiskiem akademickim. Komisja oceniła i zatwierdziła wsparcie na podstawie zasad pomocy państwa UE, (…) który umożliwia państwom członkowskim wspieranie rozwoju niektórych rodzajów działalności gospodarczej pod pewnymi warunkami, a także ram pomocy państwa na rzecz badań i rozwoju oraz innowacji.
W oświadczeniu Komisja Europejskiej czytamy m. in., że:
„Pomoc ma „efekt zachęty”, ponieważ beneficjent nie prowadziłby inwestycji w działania badawczo-rozwojowe w odniesieniu do akumulatorów litowo-jonowych bez wsparcia publicznego. Środek jest niezbędny i odpowiedni do promowania odpowiednich działań badawczo-rozwojowych. Ponadto jest to proporcjonalne, ponieważ poziom pomocy odpowiada efektywnym potrzebom finansowym.
Środek ten ma wystarczające zabezpieczenia, aby zapewnić ograniczenie nadmiernych zakłóceń konkurencji. W szczególności, jeśli projekt okaże się bardzo udany, generując dodatkowe dochody netto, beneficjent zwróci część pomocy otrzymanej od rządu Francji w ramach odpowiedniego mechanizmu. Wreszcie Verkor rozpowszechni wiedzę techniczną zdobytą za pomocą projektu. Pomoc przynosi pozytywne skutki, które przeważają nad jakimkolwiek potencjalnym zakłóceniem konkurencji i handlu w UE”.
Źródło: europa.eu