Kętrzyn podpisał umowę na dostawę chińskich „elektryków” Yutong
Trwają przygotowania do uruchomienia w Kętrzynie bezpłatnej dla mieszkańców komunikacji publicznej. Projekt ma być realizowany przez zeroemisyjny tabor autobusowy. Samorząd podpisał już umowę na dostawę „elektryków” z firmą Busnex, oficjalnym przedstawicielem marki Yutong w Polsce. Na ulice Kętrzyna wyjadą cztery autobusy E10. Ponadto w ramach kontraktu zostaną także zainstalowane dwie stacje do ich ładowania.
– Do kętrzyńskiej floty dołączą pojazdy, które należą do czołówki najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie – mówił Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Mieszkańcy Kętrzyna, już od stycznia 2023 roku będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Planujemy rozbudowę linii, a także zwiększenie liczby połączeń wraz z większą częstotliwością poruszania się, gdy flotę powiększymy o kolejne dwa pojazdy – dodał.
Uruchomienie w Kętrzynie bezpłatnej komunikacji miejskiej planowane jest na 2023 r., jednak już w ubiegłym roku mieszkańcy miasta mieli okazję poznać autobus Yutong podczas zrealizowanych we współpracy z samorządem testów. Zakup „elektryków” wraz ze stacjami ładowania jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Łączna wartość projektu wynosi niemal 8 mln zł.
– Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy decydować o tego typu inwestycjach, które nie tylko wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, ale także skierowane są do mieszkańców regionu. Ekologiczny i bezpłatny transport miejski ma same plusy – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.
Yutong E10, którego 4 egzemplarze obsłużą bezpłatną komunikację w Kętrzynie, to 10-metrowy autobus o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji. Dzięki akumulatorom o pojemności ponad 350 kWh, na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów. Model E10 z powodzeniem wykorzystują Polkowice, gdzie 9 takich autobusów już od ponad roku służy mieszkańcom miasta, przewożąc miesięcznie od 22 do 28 tysięcy pasażerów.
– Elektryczny, zeroemisyjny tabor autobusowy oraz bezpłatna komunikacja miejska coraz częściej idą w parze. Do grona lokalnych liderów zielonego transportu dołączył właśnie Kętrzyn. Wybrany przez samorząd Yutong E10 sprawdził się już w Polkowicach, a teraz jego zalety będą mieli okazję poznać mieszkańcy kolejnego polskiego miasta – dodał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.
Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach. Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35% udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym.
źródło: materiały prasowe