Australijscy naukowcy produkują wodór z… cukru. Chcą nim napędzać pojazdy
Bakterie, które zamieniają cukier w wodór wygenerowali naukowy z Uniwersytetu Macquarie. Badania są prowadzone w ramach grantu, który otrzymali od australijskiej agencji energii odnawialnej (ARENA).
– Istnieje globalne zainteresowanie wykorzystaniem wodoru do produkcji energii elektrycznej w wodorowych ogniwach paliwowych, na przykład do napędzania pojazdów, ogrzewania budynków lub dostarczania energii elektrycznej dla przemysłu – mówi profesor Robert Willows, który jest jednym z liderów projektu.
Obecnie 95% zużytego wodoru na świecie pochodzi z paliw kopalnych. Jednak proporcje te szybko się zmieniają. Zakłada się, że do 2050 roku mogą się one wręcz odwrócić. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się jak wytwarzać wodór z odnawialnych źródeł.
– Wiele ostatnich wysiłków badawczych koncentruje się na wykorzystaniu elektrolizy do produkcji wodoru poprzez dzielenie cząsteczek wody na tlen i wodór – mówi Louise Brown, współprowadząca projekt. – Robią to m. in. za pomocą energii elektrycznej wytworzonej z energii słonecznej i wiatrowej – dodaje. Jeszcze inni naukowcy wybierają drogę „biologiczną” i ulepszają fotosyntezę w algach, aby wytworzyć wodór. Dróg jest wiele. My tymczasem uważamy, że możemy wykorzystać genetycznie zmodyfikowane bakterie – w naszym przypadku E. coli – które będą mogły przetwarzać glukozę produkowaną ze źródeł odnawialnych, takich jak trzcina cukrowa czy zboża – mówi Louise Brown. Zespół naukowców bada jednocześnie sposoby wykorzystania innych tanich źródeł węglowodanów.
Szybkie i tanie źródło energii
Celem projektu wdrażanego przez australijskich naukowców jest zaprojektowanie systemu, który produkuje wodór stosunkowo szybko i przy dużej wydajność, tak by w skali komercyjnej proces stał się opłacalny. Zespół planuje rozbudować swoją obecną, niewielką strukturę laboratoryjną. Pozwoli to im przetestować bezpieczeństwo i skuteczność ich procesu, ponieważ pracują nad komercjalizacją technologii. – Nawet w laboratorium możemy w ciągu dnia wyprodukować z kilku łyżek cukru wystarczającą ilość wodoru, który dostarczy energii do ładowania telefonu komórkowego nawet przez dwa tygodnie – opowiada Louise Brown.
Wsparcie BOC Australia i Bioplatforms Australia
Naukowcy z Wydziału Nauk Molekularnych Macquarie w ramach projektu połączyli siły z BOC Australia i Bioplatforms Australia. Trzyletnie granty przyznawane przez ARENA są uzupełniane o dodatkowe 1,7 miliona dolarów w postaci dalszego finansowania i wsparcia rzeczowego dla badań.
- BOC na pewno będzie wspierać australijskie badania i rozwój w zakresie produkcji i stosowania czystych paliw gazowych dla mobilności i wywarzania energii. Odnawialny wodór jest paliwem przyszłości i jesteśmy dumni, że możemy podzielić się naszym globalnym doświadczeniem z naukowcami z Uniwersytetu Macquarie, w momencie kiedy wkraczają oni w kolejną fazę rozwoju technologii
– przekonuje Alex Dronoff, dyrektor generalny BOC ds.Wodoru i LNG. - Wraz z dekarbonizacją gospodarki kluczowe będą czyste i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla źródła energii, takie jak wodór – podsumowuje prof. Barbara Messerle, dziekan wydziału nauk ścisłych i inżynierii na Uniwersytecie Macquarie.
- Projekt opiera się na innowacyjnym podejściu do tego, w jaki sposób możemy w zrównoważony i wydajny sposób produkować wodór, aby spełnić nasze przyszłe potrzeby energetyczne i potencjalnie wyeksportować za granicę.
źródło: biomassmagazine.com
zdj. materiały CPMG