Ekologia: Warta Poznań – jedyny tak Zielony klub w Polsce
Poznańska Warta Poznań dwukrotny mistrz Polski to klub z wielkimi tradycjami. Jednak Zieloni od kilku lat obok aspektów sportowych mocno rozwijają się pod kątem ekologii. W klubie nie brakuje ciekawych inicjatyw związanych z dbaniem o środowisko naturalne. Od kilu miesięcy Warta Poznań jest także pierwszym polskim klubem, który dołączył do porozumienia Forever Green.
Główne założenia współpracy w ramach Forever Green to wspólne działania na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia zużycia energii i popularyzacji ekologicznych środków transportu, a także promowanie idei społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zwiększanie świadomości konsumenckiej.
Warta Poznań razem z Betisem i Manchesterem United
– Podpisanie umowy i włączenie Warty Poznań w projekt Forever Green jest wielkim wyróżnieniem dla naszego klubu. Stajemy się podmiotem wiarygodnym w zakresie zrównoważonego rozwoju i ekologii. Real Betis docenił to, co robimy. Zanim dołączyliśmy do tej inicjatywy, zostaliśmy przez Hiszpanów solidnie „prześwietleni”. Jesteśmy w grupie naprawdę dużych podmiotów, takich jak Manchester United, czy AS Roma, żeby wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska. Jest to dla nas o tyle istotne, że bardzo zależy nam na tym, aby podążać zieloną ścieżką i budować swoją tożsamość w tym zakresie. Ta współpraca będzie się opierała przede wszystkim na wymianie doświadczeń i tzw. know-how. My też się uczymy i zdobywamy wiedzę z różnych źródeł. Staramy się rozwijać, czego efektem jest stworzenie polityki ekologicznej klubu. Myślę, że dzięki temu porozumieniu będziemy mogli czerpać wzorce od najlepszych – podkreśla Jarosław Żubka, pełnomocnik zarządu Warty Poznań do spraw ESG i wizerunku.
Warta Poznań: akcje na rzecz środowiska naturalnego
Zieloni wspierają ekologię licznymi akcjami, w których udział wziąć może każdy, któremu na sercu leży ochrona klimatu. Jak zaznaczają w Warcie obszar ten jest ważnym punktem działania klubu, który poza sportem stawia również na rozwój w zakresie odpowiedzialności biznesu.
Klubowe działania proekologiczne to takie aktywności jak posprzątanie okolicy, która obejmuje tereny nadwarciańskie – szczególnie obfite w śmieci i odpady. Do akcji dołączyli wychowankowie z Akademii Warty Poznań, a także wolontariusze z Rady Osiedla Wilda oraz Urzędu Miasta Poznania. Akcja miała nie tylko praktyczny rezultat, ale też stanowiła lekcję dla dzieci dotyczącą dbania o środowisko. Podczas sprzątania młodzież nauczyła się segregować śmieci i poznała zagrożenia, jakie niesie za sobą nieprawidłowa utylizacja odpadów.
Warta Poznań: będzie Aleja Warciarzy
Z kolei posadzone drzewko w Parku Jana Pawła II zapoczątkowało planowaną “Aleję Warciarzy” i w przyszłości stworzy rząd drzew pod patronatem osób zasłużonych dla Klubu. Sadzonka platana klonolistnego odnosi się do korzeni Warty Poznań, bowiem to właśnie na wildeckich błoniach pierwsze piłkarskie kroki stawiali zawodnicy “Zielonych”. Idea łączy, więc tradycję Klubu z dbałością o środowisko naturalne, a także jest okazją do tego, aby być bliżej mieszkańców Wildy. Jest to również efekt dobrej współpracy Klubu z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu, z którym Warta chce regularnie działać na rzecz ekologii i środowiska.
Więcej o inicjatywach Wart Poznań można znaleźć na stronie klubu: wartapoznan.pl