Fundacja WWF i Renault nawiązały współpracę. Cel – rozwój elektromobilności
Celem Grupy Renault jest obniżenie o 25% śladu węglowego w latach 2010-2022 i wprowadzenie na rynek do 2022 roku ośmiu modeli samochodów elektrycznych, w ramach planu strategicznego „Drive the Future”. Wraz z WWF Renault wzmocni też działania na rzecz współdzielonej mobilności oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Fundacja WWF France w ramach wizji „Mniej, lepiej, inaczej” od trzech lat działa na rzecz przyspieszenia transformacji w dziedzinie transportu indywidualnego. Apeluje do politycznych decydentów, współpracuje z podmiotami gospodarczymi na rzecz transformacji energetycznej i wspiera samorządy terytorialne.
Działania na rzecz transformacji energetycznej i świadomość wagi problemu emisji spalin samochodowych, połączyły Fundację WWF France i Grupę Renault we współpracy wokół wspólnej wizji: odejścia od tradycyjnej koncepcji samochodu osobowego zasilanego paliwami kopalnymi na rzecz zrównoważonej mobilności jutra. Oznacza to rozwój usług współużytkowania i wspólnych przejazdów oraz szerszy zakres mobilności elektrycznej, opartej na odnawialnych źródłach energii, z wykorzystaniem akumulatorów trakcyjnych z samochodów elektrycznych.
Fundacja WWF France i Grupa Renault przeprowadziły w ramach współpracy pierwsze badanie na wyspie Porto Santo w Portugalii
Wstępne wyniki przedstawia opracowanie zamieszczone w dalszej części komunikatu. Celem badania był praktyczny test synergii rozwoju samochodów elektrycznych i usług na rzecz sieci energetycznej, w miarę rozwoju odnawialnych źródeł energii. W najbliższych miesiącach WWF France i Grupa Renault przeanalizują wyniki poszczególnych doświadczeń nad samochodami elektrycznymi (inteligentne/odwracalne ładowanie, stacjonarne magazynowanie energii dzięki wtórnemu wykorzystaniu akumulatorów trakcyjnych, synergia międzybranżowa itd.). Celem jest jak najlepsza integracja z sieciami produkcji i rozsyłu energii elektrycznej, aby zoptymalizować korzyści eksploatacji odnawialnych źródeł energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych na wyspie.
Unikatowa wyspa – laboratorium
Badania na wyspie Porto Santo wpisują się w innowacyjny program regionalny rządu Madery pod nazwą „Smart Fossil Free Island”, którego celem jest ułatwienie transformacji energetycznej wyspy.
Badania wykazały, że samochody elektryczne na Porto Santo, mimo że obecny miks energetyczny stanowią w dużym stopniu paliwa kopalniane, generują mniejszy ślad węglowy w porównaniu z samochodami z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi. Wynosi on od 11% do 34% dla całego cyklu życia samochodu.Wyniki przeprowadzonych testów dowodzą, że im bardziej rozwijany jest układ energia odnawialna – samochód elektryczny, tym różnica jest większa. W sytuacji maksymalnego rozwoju układu typu 99,5% energii odnawialnej i 100% elektromobilności, cała wyspa mogłaby zbliżyć się do neutralności węglowej już w 2030 roku. Ślad węglowy zostałby zmniejszony o 88% w porównaniu z 2018 rokiem.
Od laboratorium do zmian systemowych
Grupa Renault i Fundacja WWF France zamierzają kontynuować analizę korzyści z ekosystemu samochodów elektrycznych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Doświadczenia uwzględniające dodatkowo kwestie ekonomiczne, zachowania użytkowników i korzyści ze współdzielenia samochodów będą nadal prowadzone na wyspie Porto Santo oraz w innych miejscach i na innych wyspach, na przykład na Belle-Ile-Mer.
Po przeanalizowaniu wyników badań i uwzględnieniu kluczowych czynników sukcesu współpraca Fundacji WWW France i Grupy Renault przewiduje powtórzenie lub adaptację tych działań na wielką skalę na innych obszarach.
Transport drogowy w dziesięciu największych francuskich metropoliach odpowiada za 20 – 60% emisji gazów cieplarnianych
Dlatego pilne jestwdrożenie bardziej zrównoważonych i bardziej pożądanych modeli organizacji miast, dzięki którym będziemy przemieszczać się inaczej. Grupa Renault dołącza do inicjatywy „Stwórzmy miasta od nowa” („Réinventer les villes”), aby razem z podmiotami publicznymi i prywatnymi działać na rzecz promowania zrównoważonych modeli miast i zrównoważonej mobilności.
zdj. materiały prasowe