Rozwój e-mobilności to kwestia 5-10 lat, także w Polsce. Prąd jest wszędzie
W Katowicach trwa European Economic Congress w wersji Green, wydarzenie towarzyszące Konferencji w Sprawie Zmian Klimatu COP24. Oto wybór najciekawszych wypowiedzi gości i uczestników paneli dyskusyjnych.
Czytając poniższe „głosy w sprawie” warto pamiętać, że EEC Green jest spotkaniem polityków, przedsiębiorców, szefów światowych korporacji i ekspertów – tych, dla których zrównoważony rozwój to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Oto co chcieli przekazać słuchaczom m. in. Jerzy Buzek i Marek Kamiński.
“Ambitne cele są dobre, ale muszą być osiągalne. Polska będzie odchodziła od węgla, ale nie możemy tego robić zbyt ambitnie, bo zadusimy gospodarkę. Nie ma innej drogi niż odejście od węgla. Już nie jesteśmy w Polsce w stanie produkować tyle dobrego węgla, ile potrzebujemy. W Polsce co roku wskutek smogu umiera ok. 40 tys. osób. Odejście od wydobycia węgla o słabej jakości jest więc potrzebne. Ciągle potrzebujemy węgla w energetyce i importujemy już kilkanaście mln ton rocznie. Czy węgiel zapewnia nam w pełni bezpieczeństwo energetyczne? Nie! Jesteśmy coraz mniej bezpieczni energetycznie, ponieważ coraz więcej musimy sprowadzać węgla z zagranicy. Różnice w stopniu rozwoju gospodarczego, miksie energii bywają źródłem trudnych do pokonania rozbieżności, których nie można ignorować. Potrzebujemy „złapać balans”, dostosowania tempa zmian do specyfiki kraju tak, by nie „zdusić gospodarki”. Przy tych różnicach porozumienie dla środowiska między regulatorem, producentem i konsumentem nie zawsze jest łatwe”.
(Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001)
“Musimy zacząć działać wspólnie, nie możemy czekać. Sektor finansowy może odgrywać dużą rolę w odejściu gospodarki od węgla, nie może tego zrobić jednak samodzielnie, w ten proces powinny zaangażować się także rządy. Wszyscy razem musimy to robić. Tylko globalnie skoordynowane wysiłki pozwolą na uzyskanie zmiany. Nie możemy patrzeć wzajemnie na siebie, tylko musimy działać. Przejście na gospodarkę niskoemisyjną jest coraz bliżej. W minionym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła cel, w którym 2050 r. gospodarka UE nie będzie w ogóle emitowała CO2.”
(Leon Wijnands, Global Head of Sustainability, ING Group)
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że dla biznesu pojęcie zrównoważonego rozwoju na charakter nieco charytatywny. Dzisiejsza rzeczywistość mocno przeczy takim poglądom, a za kilka lat lekceważenie tego pojęcia może oznaczać eliminację z rynku. Wpłyną na to nie tylko decyzje banków czy dostawców, którzy nie będą chcieli finansować czy kooperować z „brudnym biznesem”. Będzie to też wynikiem postaw klientów, którzy w coraz większym stopniu przekładają swoje proekologiczne postawy na wybory konsumenckie. Jeśli w roku 2050 świat ma obywać się bez spalania węgla i cel ten traktujemy poważnie, to duże firmy muszą przestawiać się na nowe tory już teraz. Polska jest gotowa do zrównoważonej transformacji, a konsumenci chcą inwestować w “zielone” rozwiązania, choć kosztuje ich to więcej w relacji do dochodów niż mieszkańców Europy Zachodniej.
(Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląski)
Na biegun północny 25 lat temu udało mi się dojść z Kanady na nartach. Dziś jest jeszcze to możliwe, ale o wiele trudniejsze, gdyż pokrywy lodowej systematycznie ubywa. Zmiany klimatyczne są widoczne na całym świecie. Jednocześnie świadomość zmian klimatycznych oraz potrzeba zrównoważonego rozwoju jest dostrzegalna globalne – również w miejscach czy państwach, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z dbałością o środowisko. Kiedy chodziłem na bieguny, ekologia była tematem niszowym. Dziś dla młodych ludzi to już nie hasła, ale codzienne działania. Przejechałem elektrycznym samochodem miejskim 30 tys. km. Mieszkańcy Syberii czy Mongolii wiedzą, że spaliny samochodowe szkodzą ich zdrowiu, po Władywostoku jeździ 500 elektrycznych aut. Świadomość zmienia się w działanie. Szybki rozwój e-mobilności to kwestia 5-10 lat, także w Polsce. Prąd, w przeciwieństwie do stacji benzynowych, jest wszędzie.
(Marek Kamiński, polski polarnik, podróżnik i przedsiębiorca)
Koncepcja zrównoważonego rozwoju narodziła się 30 lat temu i do chwili obecnej mocno się rozwijała i ewoluowała. Odchodzenie od brudnych technologii musi być połączone z dbałością o kwestie społeczno-gospodarcze. Czasu mamy jednak coraz mniej. Jeśli chcemy zatem zacząć skutecznie działać przeciwko zmianom klimatycznym, to proces związany z Porozumieniem Paryskim nie może być wstrzymywany, a tylko przyspieszony. Stąd COP24 Katowice powinien osiągnąć swój główny cel, a mianowicie wypracować akty wykonawcze do ustaleń z Paryża.
(Manuel Pulgar Vidal, Global Leader Climate Change, WWF)
Aktualizujemy strategię, stawiamy sobie nowe cele, jesteśmy dalej niż wymagają tego regulacje, ponieważ konsumenci od nas tego oczekują. Na zrównoważony rozwój patrzymy oczami klienta, pomagamy lepiej żyć, z mniejszym wpływem na środowisko, tym z nich, którzy chcą, ale nie zawsze wiedzą, jak.
(Carolina Garcia Gomez, CEO, IKEA Retail Poland)
zdj. materiały prasowe EEC Green