ŠKODA AUTO przygotowuje pracowników na wyzwania elektromobilności
Wkraczając w erę elektromobilności wszyscy pracownicy koncernu, studenci i dostawcy odbywają systematyczne i precyzyjnie ukierunkowane szkolenia poszerzające ich kompetencje w tym obszarze.
Od momentu startu programów szkoleniowych w maju 2016 r. ponad 12 000 pracowników ŠKODY ukończyło z sukcesem kursy specjalne.
Do końca czerwca 2019 roku w ramach Akademii ŠKODY przeszkolono ponad 12 000 osób
Programy szkoleniowe ukończyło z sukcesem także ok. 1 450 pracowników firm dostawczych i 700 studentów. Dział szkoleń technicznych ŠKODA AUTO, który od kilku lat zajmuje się dziedziną elektromobilności, opracował treść kursów dostosowaną do potrzeb różnych grup docelowych.
Już w 2016 roku Akademia ŠKODY zaczęła oferować specjalne programy e-mobilności dla mechatroników, elektroników samochodów osobowych oraz elektryków.
Od 2017 roku wszyscy odbywają dedykowane szkolenia z zakresu elektromobilności, precyzyjnie dostosowane do programów ich kursów. – Wkroczenie w erę elektromobilności niesie ze sobą zmiany w obrębie wielu działów firmy i stawia zupełnie nowe wymagania względem naszych programów szkoleniowych i rozwojowych. Akademia ŠKODY nie tylko oferuje naszym pracownikom i dostawcom szeroki wachlarz nowych formatów szkoleniowych, ale także zapewnia ich dopasowaną i zoptymalizowaną treść. Dzięki naszym najnowocześniejszym technologiom i wysoko wykwalifikowanym pracownikom, którzy chętnie zdobywają nowe umiejętności, jesteśmy doskonale przygotowani na przyszłe wyzwania elektromobilności – komentuje Bohdan Wojnar, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. zasobów ludzkich.
Dla wykwalifikowanych pracowników ŠKODA AUTO uruchomiła trzystopniowy program kwalifikacyjny
Pierwszy poziom kwalifikacji odbywa się wyłącznie w sali wykładowej i jest dostosowany do potrzeb pracowników, np.: działów logistyki i produkcji, którzy w przyszłości będą zajmować się komponentami wysokiego napięcia. Drugi poziom ma także charakter teoretyczny. Do grup docelowych należą pracownicy nadwoziowni czy lakierni, którzy będą pracować przy produkcji samochodów elektrycznych.
Trzeci poziom odbywa się w laboratorium elektromobilności i składa się z licznych sesji praktycznych prowadzonych wewnątrz pojazdów
Przeznaczony jest dla studentów i pracowników dziedzin specjalistycznych, którzy koncentrują się przede wszystkim na elektronice i pracować będą nad układem pojazdu. Szkolenie obejmuje identyfikację i naprawę usterek w wiązce elektrycznej samochodu, jak również w jego komponentach wysokonapięciowych. Jako rozszerzenie tego trzeciego poziomu, ŠKODA AUTO szkoli również specjalistów w zakresie diagnostyki problemów z akumulatorami wysokiego napięcia.
Jesienią 2019 roku ŠKODA AUTO rozpocznie seryjną produkcję komponentów do pojazdów elektrycznych Grupy Volkswagen w głównej fabryce w Mladej Boleslav. Wysokonapięciowe akumulatory będą stosowane w samochodach z napędem hybrydowym typu plug-in opartych na platformie MQB.
Już na początku przyszłego roku gamę modelową ŠKODY uzupełni pierwszy samochód z napędem hybrydowym typu plug-in ŠKODA SUPERB iV
Równocześnie do oferty wejdzie elektryczna ŠKODA CITIGOe iV – zwrotne, ciche, ekonomiczne auto przeznaczone do komfortowego, ekonomicznego przemieszczania się na terenie miast.